FORUM SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ FORUM SİTEMİZEMİ KAYIT OLMAK MI İSTİYORSUNUZ YADA GİRİŞ Mİ YAPMAK İSTİYORSUNUZ HAYDİ O ZAMAN TIKLAYIN Smile
FORUM SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ FORUM SİTEMİZEMİ KAYIT OLMAK MI İSTİYORSUNUZ YADA GİRİŞ Mİ YAPMAK İSTİYORSUNUZ HAYDİ O ZAMAN TIKLAYIN Smile
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

 

 erzincan hakkında

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
By_FaCia
GüCüNü GöST£RM£y£N£ SayGı GöST£RiLm£Z
GüCüNü GöST£RM£y£N£ SayGı GöST£RiLm£Z
By_FaCia


Mesaj Sayısı : 598
Yaş : 32
İL PLAKANIZ : 03
İŞ/HOBİ : herşey
Lakap : PoYRaZ
Kayıt tarihi : 26/10/08

erzincan  hakkında Empty
MesajKonu: erzincan hakkında   erzincan  hakkında Icon_minitimeÇarş. Kas. 25, 2009 2:51 pm

Erzincan ili [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nde dokuz bir [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] oluşan bir [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]. Bunlar Refahiye, Kemah, Kemaliye, Tercan, Çayırlı, İliç, Otlukbeli ve Üzümlü'dür. Tarihi ipek yolunun üzerinde yer alır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Erzincan'ın [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihi hakkında esaslı bilgiye henüz sahip değiliz. Ne var ki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], bu yörede, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'in yaşadığını, ikinci bin yılın ilk yarısı başlarında da [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'la [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'in hüküm sürdüğü bilinmektedir.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da M.Ö. 1050-1180 arasında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ı merkez yaparak büyük bir imparatorluk kuran [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yakın doğuyu egemenlikleri altına almışlardır. Erzincan ve yöresinde Hititler'e ait bir yerleşim merkezine rastlanmamışsa da, bu yörenin Hitit egemenliği altında kaldığından da hiç şüphe yoktur.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da kurulan ilkçağ devletlerinden biri [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'dır. M.Ö. 900 yıllarında kurulan bu devlet [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ı ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]) başkent yapmış, sınırlarını [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nden [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ya, kuzeyde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'dan güneyde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'a kadar genişletmiştir.
Erzincan yakınlarında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de 1953'te yapılan kazıda Urartular'a ait birçok eser çıkarılmış, bu yörenin Urartu egemenliği altında kaldığı kanıtlanmıştır.
Çeşitli saldırılara maruz kalan Urartu şehirleri, teker teker tahrip edilirken [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'in Anadolu'yu istilası sırasında M.Ö. 600 yıllarında tamamen ortadan kaldırılmıştır. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'de Erzincan ve yöresi Urartular'ı yenerek Anadolu'yu istilaya başlayan Medler'in eline geçti. Med Krallığı'nın [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] döneminde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'la yaptığı savaşlar, muhtemelen Erzincan ve civarında cereyan etmiştir. Bu yöreler M.Ö. 550 civarında bu kez [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'in eline geçmiştir.
Hititler'in Anadolu'yu istila ettikleri sırada, İran yaylasını da Persler ele geçirdiler. Persler'in yükselişi daha çok [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (M.Ö. 550-530) ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (M.Ö. 530-520) dönemlerine raslar. Bu dönemde Erzincan ve çevresi de Persler'in eline geçer. Persler'den sonra Anadolu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın eline geçmiştir.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ordusu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde Doğu Anadolu'yu ele geçirmeye başlayarak Elazığ yöresindeki Safen (Harput) Kralığı'nı yıktıktan sonra, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Ordusunu da yenilgiye uğratmıştır. Bu sırada ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]) [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] da Erzincan yörelerinde Roma üstünlüğüne son vermişlerdir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] arasında sürekli savaşlara sahne olan Erzincan ve yöresi, en son Bizans imparatoru [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarafından 629 tarihinde malubiyete uğratılan İran'dan geri alınmıştır.
Halife [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (644-656) zamanında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 755 senesinde Erzincan ve yöresini ele geçirerek, bu bölgeyi tamamen Müslümanların yönetimine kattı. Erzincan ve yöresi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] döneminde de çeşitli saldırılara maruz kaldı. Halife [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (847-861) döneminde Malatya Valisi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], Erzincan ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kentlerini Bizanslılar'dan geri aldı (859). Böylece Erzincan tekrar müslümanların hakimiyetine geçti.
Türkler'in Anadolu'ya daha önce de akınlar yaptılarsa da, Türkler'in Anadolu'yu vatan edinmeleri genel kanaate göre [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (1071) zaferinden sonradır.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın komutanlarından olan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], Erzincan, Kemah, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yörelerini hakimiyeti altına aldı. Kemah'ı merkez yaptı. Ahmet Gazi'nin ölümü üzerine (1114) yerine oğlu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] geçti. Bu beyliği uzun süre yöneten İshak Bey ölünce (1124) yerine [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] geçti. İshak Beyin oğulları onu tanımayınca, Mengücek devleti parçalandı. Kemah Melih Mahmut'a Erzincan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'a, Divriği de [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'a düştü. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın öldürülmesi üzerine (1151) Erzincan'a 13 yıl Süleyman Şah sahip olmuş; Davut Şah'ın oğlu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (1165) yılında babasının tahtında oturunca, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tekrar güçlenmiştir. Fahrettin Behram Şah'ın [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın damadı olması göz önünde bulundurulursa, Mengücek Selçuklu münasebeti daha iyi anlaşılır.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]`nın , [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilçesinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarihinde ünlü [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gerçekleşti. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ile 100 000 [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] asker ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Sultan ile 70 000 [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] asker Otlukbeli`de savaşmeydanında savaşa karşı karşıya geldiler.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] galibi General [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kafkasya Ordu komutanı olarak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yılın yaz aylarında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] taaruza geçti ve Erzincana kadar Rus ordu birlikleri ile ilerlendi.
27 Aralık [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Erzincan depremi oldu.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


HaCKeD By AFFeTMeZ
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
erzincan hakkında
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: TÜRKİYE :: ERZİNCAN-
Buraya geçin: